Dziecko w Muzeum!
Program dla przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych

  • Dziecko w Muzeum!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacja MaMa zapraszają grupy przedszkolne i wczesnoszkolne do wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez Fundację MaMa we współpracy z Muzeum.

Warsztaty „Dziecko w Muzeum" to autorski projekt wykorzystujący różne media, dyscypliny i twórcze działania dopasowane specjalnie dla dzieci w wieku 2-8 lat. Warsztaty towarzyszą wystawie „W sercu kraju”, a ich celem jest prezentacja sztuki nowoczesnej młodym odbiorcom, przybliżanie jej dzieciom poprzez uczestniczenie i twórcze działanie, oswojenie z miejscem, jakim jest galeria sztuki, a także pokazanie im związków sztuki z najbliższym otoczeniem, historią.

Warsztaty składają się z różnych elementów (pokazów, plastycznych, ruchowych, pracy z obiektami sztuki, realizowania własnych pomysłów), dzięki czemu wszechstronnie stymulują ciekawość dzieci wpływają na ich rozwój i rozumienie poruszanych zagadnień.
Udział w programie „Dziecko w Muzeum” jest doskonałym uzupełnieniem nowoczesnej edukacji i propozycją ciekawej zabawy.

Nauczycieli i opiekunów zainteresowanych udziałem uczniów w zajęciach muzealnych prosimy o kontakt i rezerwację preferowanych terminów. Zgłoszenia grup prosimy dokonywać za pomocą formularza internetowego.
 

Miasto tymczasowe

Warsztaty wokół „ścieżki miejskiej” kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Miasta składają się z ulic, placów, budynków, ogrodzeń. Ale miasta to przede wszystkim ludzie – mieszkańcy i przejezdni. A ludzie mają różne potrzeby i często zmieniają zdanie. Niektóre rzeczy przestają być dla nich przydatne albo przestają im się podobać, zaczynają marzyć o innych rzeczach lub po prostu chcą coś zmienić wokół siebie. Gdy przyjrzymy się przestrzeni miasta, zobaczymy, jak wiele rzeczy jest tam nietrwałych, ulotnych, mobilnych. Co one dla nas znaczą? Razem z dziećmi zastanowimy się nad tym, co w mieście się zmienia, jest nietrwałe, jakie pełni funkcje. Z czego te rzeczy są zbudowane. Czy mogą być to śmieci, zużyte przedmioty, stare opakowania?

Sztuka i artyści

Warsztaty będą poświęcone pytaniu o to czym może być sztuka. Czy to tylko obrazy na ścianach muzeum? Czy sztuką może być ślad stóp na piasku? Światło odbite w lustrzanej tafli? A cisza trwająca 45 minut? Albo sadzenie lasu? Wspólnie zastanowimy się nad tymi pytaniami. Porozmawiamy o tym czym zajmują się współcześni artyści.

Mała demokracja

Jak artyści mogą wyrażać swoje poglądy i emocje? Co sztuka mówi o społeczeństwie? Czym jest sztuka w przestrzeni publicznej? Na warsztatach spróbujemy wykorzystać prostotę i siłę ulicznego przekazu. Razem z dziećmi porozmawiamy o sztuce ulicy – tej planowanej we współpracy z kuratorami/projektantami miasta i tej spontanicznej, będącej głosami sprzeciwu, poparcia - głosem społeczeństwa. Zastanowimy się jak każda z nich wpisuje się w życie miasta i ludzi. Jak je odbieramy? Czy zawsze je akceptujemy? Zajęcia będą odbywały się w plenerze.

Jak to działa?

Jak działa galeria sztuki. Jaką instytucją jest muzeum? Jaką sztukę pokazuje się w muzeum? Czy ta sama sztuka może znaczyć co innego, w zależności od tego, gdzie ją oglądamy? Czy staje się inną sztuką? Czy mówi o czym innym? Razem z dziećmi zastanowimy się, czy odbiór sztuki zależy od tego gdzie ją oglądamy i w jaki sposób jest przedstawiona. Zastanowimy się też nad przedmiotami. Czy na przykład przedmioty codziennego użytku pokazane w galerii stają się niezwykłe? Popracujemy nad kilkoma wariantami tej samej wystawy w kilku przestrzeniach Muzeum.

26 września (czwartek) godz. 10:30
26 września (czwartek) godz. 12:00

1 października (wtorek) godz. 10:30
1 października (wtorek) godz. 12:00

24 października (czwartek) godz. 10:30
24 października (czwartek) godz. 12:00

19 listopada (wtorek) godz. 10:30
19 listopada (wtorek) godz. 12:00

10 grudnia (wtorek) godz. 10:30
10 grudnia (wtorek) godz. 12:00

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: