Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej po raz drugi przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku spotkanie skoncentruje się na pięciu wybranych pracach z aktualnej wystawy Andrzeja Wróblewskiego.

Ile czasu spędzamy na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? Badania mówią, że średnia wśród zwiedzających to 8 sekund. Czy wizyta w muzeum to tak naprawdę maraton, podczas którego chcemy zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty?

Muzea mają inspirować, a nie męczyć – stąd propozycja Dnia Wolnej Sztuki. W ciągu godziny przyjrzymy się pięciu wybranym pracom i obejrzymy je powoli. Zastanowimy się, co dokładnie widzimy i jakie emocje wywołują dzieła sztuki. Przed każdym dziełem staną przewodnicy, którzy będą pomagać w wolnym oglądaniu sztuki. Spróbują też zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widać w prezentowanych pracach. Po godzinie uczestnicy udadzą się we wskazane miejsce i porozmawiają o swoich wrażeniach.

Chcemy pokazać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy gości Muzeum, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą mogą sami odkryć.

Prace autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, które zostały wybrane do tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki, to:

„Obraz na temat okropności wojennych”, 1948
„Rozstrzelany (Rozstrzelanie z gestapowcem)”, 1949
„Szofer niebieski”, 1948
„Poczekalnia I( Kolejka trwa)”, 1956
„Małżeństwo II”, niedatowany. 

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: